O tym, dlaczego warto zainwestować w najnowocześniejsze pompy ciepła, pisano już nie raz. Ekologia, bezobsługowość, łatwość w montażu, tania eksploatacja, bezpieczeństwo użytkowania – to tylko niektóre z kluczowych zalet. Jeśli już je doceniłeś i stwierdziłeś, że powyższe urządzenie jest zdecydowanie dla Ciebie, czas iść dalej. Czyli gdzie? Do wyboru rodzaju pompy. Wiele osób wybiera jej wersje gruntowe. By koszystać z ich możliwości potrzebny jest odwiert pod pompy ciepła. Czy przed jego wykonaniem należy zdobyć specjalne pozwolenia? Czy wystarczy jeden odwiert, czy też trzeba zrobić ich kilka? Jak głęboko należy wiercić? Poniżej znajdziesz odpowiedzi specjalistów na te i inne pytania.

Odwierty pod pompy ciepła – pozwolenie jest konieczne?

Zgodnie z zapisami zamieszczonymi w ustawie Prawo Budowlane (artykuł 29 ustęp 4. punkt 3c ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku) uzyskiwanie specjalnego pozwolenia na montaż pompy ciepła i odwiert wykonany do jej prawidłowego działania nie jest konieczne. Dotyczy to jednak tylko tych urządzeń, których moc nie przekracza 50 kilowatów. Gdy ta wartość jest przekroczona, należy otrzymać pozwolenie na budowę z lokalnego urzędu (np. urzędu gminy). Dodatkowym wyjątkiem jest sytuacja, w której działamy na obszarze Natura 2000. Tam również uzyskanie pozwolenia od gminy jest konieczne. Również gdy odwiert ma głębokość większą niż 30 metrów – należy go wcześniej zgłosić w gminie przygotowując projekt geologiczny. Dla odwiertów na poziomach powyżej 100 metrów trzeba natomiast wykonać plan ruchu Zakładu Górniczego, który dodatkowo zgłaszamy do Okręgowego Urzędu Górniczego i czekamy na jego akceptację.

Warto też dodać, że mimo iż zgłoszenie odwiertów do pompy ciepła wymagane często nie jest, to już samo dodatkowe zgłoszenie pompy do dodatkowego rejestru niekiedy jest konieczne. Trzeba to zrobić niezależnie od uzyskania pozwolenia w gminie. Rejestr ten nosi nazwę Centralnego Rejestru Operatorów. To, czy do niego musimy zgłosić urządzenie, zależne jest od wysokości ekwiwalentu CO2. W przypadku pomp monoblok zgłoszenia w CRO należy dokonać po przekroczeniu przez sprzęt 10 ton ekwiwalentu, zaś przy pompach monoblok – po przekroczeniu 5 ton ekwiwalentu.

Ile kosztuje odwiert pod gruntową pompę ciepła?

Nie ma jednego ogólnie obowiązującego cennika mówiącego o tym, ile kosztuje odwiert do pompy ciepła. Na jej ostateczną wysokość ma wpływ technologia wykonania odwiertu, ilość i głębokość odwiertów (podawana jako ilość metrów bieżących odwiertu) oraz wycena swojej pracy przez wykonawcę. Średnio szacuje się, że dla urządzeń montowanych w domach prywatnych średni koszt odwiertu pompy ciepła z kolektorem poziomy wynosi około 10 tysięcy złotych, zaś przy kolektorach pionowych wynosi on szacunkowo dwukrotnie więcej.

Ile odwiertów do pompy ciepła muszę zrobić?

Wszystko zależy od tego, jaka jest pojemność cieplna posiadanego przez nas gruntu. Ta oceniana jest na podstawie wiercenia próbnego wykonanego przez specjalistyczną firmę. Patrząc pod kątem statystyk, dla instalacji domowych zazwyczaj wystarczają trzy bądź dwa odwierty. Gdy jednak chcemy zasilić pompą większą instalację, wtedy odwiertów będzie adekwatnie więcej.

 

Trzeba też wiedzieć, że poszczególne odwierty pod pompy ciepła pionowe muszą być umieszczone w odpowiedniej odległości od siebie. Dla kolektora o długości do 70 metrów minimalna odległość to 6 metrów, przy długości kolektora od 70 metrów do 100 metrów – wymagana odległość wynosi minimum 8 metrów, a przy kolektorach stumetrowych i większych odległość musi stanowić minimalnie 8 procent głębokości odwiertu.

Głębokość odwiertu pod pompę ciepła – co na nią wpływa?

Na to, jak głęboko będziemy musieli wiercić w glebie, wpływa kilka kluczowych czynników. Pierwszym z nich jest samo ukształtowanie terenu. Kwestia numer dwa to warunki geologiczne panujące na naszym obszarze. Punkt trzy to moc, jaką posiada wybrana przez nas pompa. I sprawa ostatnia – jaka jest wysokość lustra wody.

Oczywiście na to, jak głęboki odwiert pod pompę ciepła będzie zrobiony, ma wpływ także sam rodzaj pompy. Pompa ciepła z odwiertami pionowymi (czyli ta posiadająca kolektor pionowy inaczej zwany sondą gruntową) będzie wymagała wiercenia na większą głębokość (niekiedy nawet tę przekraczającą 200 metrów). Jeśli posiadamy dużą działkę, która nie jest póki co zagospodarowana, możemy postawić na płytsze wiercenie, w którym wykorzystamy pompę z kolektorem poziomym. Tu dolne źródło (wężownice z solanką) zakopujemy na głębokości do półtora metra.

O co jeszcze zapytać firmę wykonującą odwierty pod pompę ciepła?

Gdy szukamy specjalistów którzy wykonają nam omawianą usługę powinniśmy zwrócić uwagę na jeszcze kilka dodatkowych kwestii. Jakich? O profesjonalizmie i dużym doświadczeniu firmy będzie świadczyło to, że jest ona nas w stanie wesprzeć w problematycznych formalnościach, takich jak stworzenie projektu geologicznych robót, przygotowanie planu ruchu. Oczywiście wymagajmy również pełnej dokumentacji podwykonawczej.

Kluczowe dla skuteczności i bezpieczeństwa pracy będzie też to, czy maszyna do odwiertów pod pompy ciepła spełnia wszystkie wymogi stawiane przed tego typu urządzeniami. Koniecznie o to dopytajmy, bo bez tego nie będziemy mieli pewności dobrze wykonanych robót.

Oczywiście bardzo istotne jest również doświadczenie firmy w zakresie gruntowa pompa ciepła odwierty. Owszem, początkujący wykonawcy najpewniej będą przykładać dużą wagę do staranności, dokładności prac. Jednak brak doświadczenia może spowodować, że nie przewidzą oni wszystkich możliwych problematycznych kwestii.

I na koniec rzecz może trywialna, ale znacznie wpływająca na spokój inwestora. O czym mowa? Chodzi o to, czy wybrana firma zachowuje porządek podczas prac i sprząta po wykonaniu odwiertu. To naprawdę ważne!