Jeszcze kilkanaście lat temu nowoczesna klimatyzacja w domu była uznawana za wyjątkowy luksus czy wręcz fanaberię zarezerwowaną wyłącznie dla bogaczy. Na szczęście obecnie sytuacja ta mocno się zmienia. O tym, jak działa klimatyzacja w domu, może przekonać się coraz więcej osób, we własnych czterech ścianach doceniając komfort z niej płynący. Gdy jesteś na etapie projektowania nowej inwestycji lub planowania generalnego remontu tej już istniejącej, warto więc byś pamiętał o tej ważnej kwestii która pozwoli Ci w pełni komfortowo przetrwać letnie dni. By Ci nieco ułatwić podjęcie konkretnych decyzji, przedstawiamy poniższy poradnik.

Zakładanie klimatyzacji w domu – rodzaje urządzeń

Najbardziej popularny – noszący nazwę klimatyzacja do domu split, wyposażony jest w dwie jednostki – jedną montowaną na zewnątrz budynku i drugą umieszczoną w jego wnętrzu. Między nimi poprowadzona jest instalacja freonowa (z miedzianych, izolowanych rur) przez którą przepływa czynnik chłodniczy, instalacja elektryczna, w tym przewody komunikacyjne, oraz nierzadko również instalacja skroplin.

Drugi znanym rozwiązaniem jest klimatyzacja multi split do domu. Różnicą jest tu jednak ilość jednostek wewnętrznych. Zamiast jednej jest ich kilka, umieszczanych w różnych pomieszczeniach i wszystkie podłączone są do jednej jednostki zewnętrznej. Ten rodzaj klimatyzacji stosuje się w domach i mieszkaniach, które są w stanie deweloperskim.

Montaż klimatyzacji w domu – jakie są dostępne opcje?

Jeśli chodzi o miejsce umieszczania urządzeń, jest to najlepiej, gdy będzie to jedna z wewnętrznych ścian budynku. Inaczej może być w wersji multisplit, ponieważ na etapie wykańczania ścian można zamontować je na wewnętrznych ścianach w budynku, instalacja będzie wbudowana w ściany i poprowadzona na zewnątrz, w miejsce montażu jednostki zewnętrznej. W obydwu przypadkach mamy do wyboru modele o szerokich możliwościach montażowych. Taka instalacja klimatyzacji w domu może opierać się na klimatyzatorach ściennych, podsufitowych, przypodłogowych, kasetonowych czy kanałowych.

Decydując się na konkretne spośród powyższych rozwiązań weźmy pod uwagę zwłaszcza to, że ma ono bezpośredni wpływ nie tylko na wizualny efekt w pomieszczeniu, ale też na sposób i efektywność dystrybuowania powietrza we wnętrzu. Jeśli kluczowe jest dla nas to, powietrze było rozprowadzane jak najbardziej równomiernie po całej przestrzeni, najlepszą okaże się klimatyzacja kasetonowa w domu lub gdy chcemy je nieco ukryć przed wzrokiem domowników i gości – urządzenie kanałowe. Wystarczy, że przewidziane są sufity podwieszane, w których urządzenia dyskretnie się schowają.

Kiedy zależy nam na bardziej punktowym chłodzeniu, wtedy z pomocą przyjdzie ścienna bądź przypodłogowa klimatyzacja, przy czym ta druga idealnie sprawdza się w pomieszczeniach z dużymi skosami, np. na poddaszach.

A może przenośna klimatyzacja do domu?

Jeśli nie chcemy na stałe przytwierdzać urządzenia klimatyzacyjnego bądź po prostu nie planujemy w najbliższym czasie wykonywać remontu wnętrza i w jego ramach instalacji systemu chłodzenia, ratunkiem okaże się klimatyzacja przenośna w domu. Wszystkie podzespoły ukryte są tu w jednym module o stosunkowo niewielkiej wadze, który łatwo jest przestawić w wybrane przez nas miejsce.

Co jednak istotne, taki kompaktowy system wymaga wyprowadzenia na zewnątrz obiektu rury, przez którą będzie usuwane ciepło z wnętrza pomieszczenia. Dodatkowo szum sprzętu tego typu może niektórych irytować, a sama wydajność chłodnicza będzie zazwyczaj mniejsza niż w przypadku klimatyzacji montowanej na stałe.

Jednak zalety klimatyzacji w domu w tym wypadku często wygrywają z tymi minusami. Gdy nie jesteśmy właścicielami budynku, nie musimy pytać jego administratora o zgodę na instalację modułów. Sprzęt ustawimy też dokładnie w tym pomieszczeniu, w którym przebywamy – nie będziemy musieli od razu chłodzić całego domu co generowałoby zwiększone koszty.

Jaka klimatyzacja do domu – czyli o czym jeszcze pamiętać podczas zakupu

Wybierając rodzaj systemu klimatyzacji, który będzie schładzał nasz dom, musimy wziąć pod uwagę jeszcze kilka kluczowych kwestii. Dzięki nim łatwo znajdziemy model idealnie pasujący do naszych indywidualnych potrzeb. O co chodzi? Po pierwsze – o to, czy i jak izolowany jest nasz budynek oraz czy otwory okienne i drzwiowe są w nim szczelne. Dobra klimatyzacja do domu Łódź swoją wydajnością musi bowiem odpowiadać na bezpośrednie potrzeby obiektu.

Przed zakupem dodatkowo przeanalizujmy również poniższe kwestie:

  • obecność rolet, żaluzji i grubych zasłon w otworach okiennych i drzwiowych,
  • miejsce umieszczenia rur dostarczających ciepło do domu,
  • poziom nasłonecznienia wnętrza i związana z tym strona świata, na jaką jest ono wystawione,
  • piętro, które ma być chłodzone,
  • wysokość i metraż wnętrz,
  • położenie w okolicy innych budynków bądź od nich oddalone.

Co wpływa na koszt montażu klimatyzacji w domu?

Wiemy już nieco o tym, jakie są dostępne typy klimatyzatorów oraz o czym pamiętać podczas decydowania się na konkretny z nich. W ramach podsumowania tematu warto się jednak zająć jeszcze jedną kwestią. Jaką? Jest nią cena montażu klimatyzacji w domu. Pierwszym z jej składników są same urządzenia, które mogą kosztować od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Co jednak ciekawe, nie zawsze warto decydować się na rozwiązania najtańsze. Te o wyższych cenach bowiem cechują się niejednokrotnie lepszą wydajnością i niższymi kosztami eksploatacji, co ostatecznie przełoży się na sporą długofalową oszczędność.

To, co jeszcze wpływa na koszt założenia klimatyzacji w domu, to długość instalacji, w tym ilość punktów podłączonych do systemu. w tym stopień skomplikowania instalacji, gdzie istotną sprawą jest odprowadzenie skroplin. Najlepiej, gdy odbędzie się to bez udziału dodatkowych pompek skroplin, a instalacja zostanie poprowadzona ze spadkiem na zewnątrz, bądź za pośrednictwem syfonów, do instalacji hydraulicznej w domu.

Oczywiście nie mniejsze znaczenie ma to, czy interesuje nas instalacja podtynkowa, wymagająca wprowadzenia rur w ścianę, czy ta natynkowa, w której orurowanie ukrywane jest w specjalnej, instalacyjnej listwie.