To, że pompy ciepła coraz szybciej stają się naszą codziennością – to oczywiste. Warto więc byśmy wiedzieli o nich jak najwięcej, mając jak najpełniejsze informacje o ich rodzajach i zasadach działania. Dziś chcielibyśmy opowiedzieć o tym, jak pracuje pompa ciepła typu monoblok. Omówimy budowę tego urządzenia, jego możliwości i wersje, które możesz spotkać w ofertach. Dzięki temu w chwili, w której będziesz musiał wybrać odpowiedni sprzęt, w Twojej głowie będą się znajdowały wszystkie niezbędne informacje.

Zalety i budowa pompy ciepła monoblok

Przeglądając ofertę pomp ciepła spotkamy się z dwoma określeniami dotyczącymi ich budowy: monoblok i split. Monoblokowe pompy ciepła będą tymi, które w całości umieszcza się na zewnątrz domu czy innego typu budynku, zaś modele split będą posiadały zarówno jednostkę wewnętrzną, jak i zewnętrzną. Co do zasady jednak oba sprzęty wyposażone są w te same elementy (wymiennik ciepła, sprężarkę, pompę obiegową, wentylator i inne) – różni je jednak to, że modele “mono” wszystkie te elementy posiadają zintegrowane w jednej obudowie na zewnątrz, a do środka obiektu wprowadza się tylko instalację hydrauliczną

Taka instalacja pompy ciepła monoblok pozwala na uzyskanie następujących plusów:

  • brak konieczności planowania miejsca na ustawienie urządzenia wewnątrz domu;
  • produkt jest skompletowany w fabryce i gotowy do pracy
  • cicha praca dzięki zastosowaniu wysokiej jakości izolacji akustycznej;
  • szybki i stosunkowo łatwy montaż;

Należy jednak pamiętać o tym, że zewnętrzny montaż wymaga tego, by nawet najtańsza pompa ciepła monoblok była zabezpieczona przed zamarzaniem w przypadku np. długotrwałego braku prądu. Wymagane jest wykorzystanie glikolu lub zaworów antyzamrożeniowych. Ale jedna uwaga: ilość glikolu musi być idealnie dobrana do potrzeb – zbyt duża jego ilość może bowiem do zauważalnego przyspieszenia procesów korozyjnych w układzie grzewczym. Oczywiście jeśli mamy odpowiednio dużo miejsca jest możliwość montażu modułu wewnętrznego (hydroboxu). Jednak, jak wspomnieliśmy, umieszczenie jej w budynku nie jest koniecznością.

Rodzaje pomp ciepła monoblok

Wiemy już nieco o tym, jak działa pompa ciepła monoblok. Czas więc przyjrzeć się typom omawianych urządzeń. Poszczególne produkty różnią się od siebie przede wszystkim mocą którą indywidualnie dobiera się do potrzeb danego obiektu. W małych domach może sprawdzić się na przykład pompa ciepła 4kw monoblok czy ta o mocy 6kw, zaś w budynkach największych, mających wysokie zapotrzebowanie energetyczne, dużo lepsza może się okazać pompa ciepła monoblok 12kw, 16kw czy nawet 20kw. O to, którą dokładnie z nich wybrać, należy zapytać specjalistę w firmie. która zajmuje się profesjonalnym doborem pomp oraz planowaniem tego typu instalacji.

Zanim powstanie ostateczny schemat pompy ciepła monoblok projektant instalacji musi podpowiedzieć nam także to, jaki współczynnik COP powinno posiadać potrzebne nam urządzenie. Parametr ten informuje nas o tym, ile kilowatogodzin ciepła zostanie przekazanych z pompy do obiektu w sytuacji, w której sama pompa pobierze z sieci jedną kilowatogodzinę prądu. Jak odczytać tę daną? Przykładowo, COP 4 pompy ciepła monoblok mówi o tym, że wybrany produkt odda do czterech razy więcej ciepła niż sam pobierze prądu z sieci. Najczęściej spotykane wartości COP to te znajdujące się pomiędzy trzy a pięć. Pamiętajmy jednak że na ostateczną efektywność sprzętu będzie wpływała zarówno sama jego wydajność, jak i to w jaki sposób zostanie wykonana instalacja, w jaki sposób zaizolowana w budynku oraz jaka jest szczelność obiektu, okna, drzwi, izolacja itp.

Pompa ciepła monoblok – montaż

Warto podkreślić, że podłączenie pompy ciepła monoblok często wiąże się z zauważalnie niższymi kosztami niż te, które musielibyśmy ponieść wybierając modele split. W tym wypadku bowiem instalator nie musi bowiem posiadać uprawnień F-GAZ niezbędnych do działania z czynnikami chłodniczymi gazowymi. Specjalista powinien natomiast posiadać wiedzę i odpowiednie uprawnienia hydrauliczne oraz elektryczne. Spokojnie może więc być nim osoba która wcześniej instalowała kotły stałopalne.

Na to, ile kosztuje montaż pompy ciepła monoblok wpływa także brak konieczności prowadzenia instalacji freonowej i procedur z tym związanych. Warto jednak pamiętać, że lokalizacja kotłowni wymusza miejsce posadowienia pompy ciepła monoblok.

Pamiętajmy jednak o jednej ważnej kwestii. W niskich temperaturach może dochodzić do przerw w dostawach energii elektrycznej, wtedy Pompa ciepła monoblok brak prądu zasygnalizuje zatrzymaniem pracy, co w przypadku długotrwałego jego braku wystawia ją na ryzyko zamarznięcia. Domieszany glikol do pompy ciepła monoblok będzie chronił wodę przed zamarznięciem. Drugim zabezpieczeniem są zawory przeciwzamrożeniowe, tzw. Kroplujące, wtedy instalacja nie musi być zalana roztworem glikolu. Takie zabezpieczenie pompy ciepła monoblok przed zamarzaniem odwdzięczy nam się zmniejszonym ryzykiem awarii instalacji.

Dodatkowo warto mieć świadomość tego, jakie rury do pompy ciepła monoblok będą nam potrzebne. W porównaniu do modeli split rurociągi wbudowane w system muszą mieć większe średnice, wynoszące od 1 cala do 6/4 cala. Przeglądając schemat instalacji z pompą ciepła monoblok szukajmy właśnie tych wartości, one bowiem gwarantują nam bezbłędną pracę pompy.

Masz więcej pytań o to, jak podłączyć pompę ciepła monoblok? Nie bój się ich zadawać osobom, którym chcesz zlecić przyszły montaż urządzeń. To, jak dobrze odpowiedzą one na wszystkie niejasne dla Ciebie kwestie, będzie świadczyło o ich dużej wiedzy i odpowiednio fachowym podejściu do sprawy.