Wraz z nadejściem pierwszych, chłodnych dni niejednokrotnie domowa klimatyzacja bardziej niż przydatnym akcesorium staje się po prostu elementem wystroju wnętrza. Oczywiście, coraz więcej jednostek posiada także funkcję grzania wykorzystywaną również zimą, jednak nie jest to jeszcze powszechny standard w naszych domach. Co ważne, grzanie może się tu odbywać wyłącznie w zakresie temperatur podanych przez producenta w karcie produktu. Jeśli użytkownik tego nie będzie przestrzegał, klimatyzacja się nie uruchomi.

Ale bez względu na to, czy nasze urządzenie tylko chłodzi, czy również grzeje, musimy wiedzieć więcej o tym, jak zabezpieczyć klimatyzację na zimę. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik który podpowie o jakich czynnościach nie możemy zapomnieć w zimowych miesiącach by sprzęt stale działał sprawnie, bez najmniejszych zarzutów. Jeśli sami nie jesteśmy fachowcami w tym temacie, do ich wykonania powinniśmy zaprosić specjalistę od klimatyzacji.

Klimatyzacja w domu zimą – czy powinniśmy ją uruchamiać?

Wiele osób boi się o to, że klimatyzacja zimą uruchomiona w domu może ulec uszkodzeniu ze względu na zbyt niskie temperatury panujące na zewnątrz. Warto jednak wiedzieć, że w większości jest to działanie w pełni bezpieczne. Należy tylko przestrzegać zaleceń producenta dotyczących minimalnej temperatury użytkowania.

Klasycznych klimatyzatorów ściennych typu split czy klimatyzatorów rewersyjnych przez cały rok nawet wprost warto używać gdyż potrafią one dobrze dogrzać wnętrza. Co jednak istotne, chłodzenie klimatyzatorem zimą będzie działało zauważalnie słabiej niż latem. Wszystko dlatego, że co do zasady klimatyzacja w trybie chłodzenia dedykowana jest stosowaniu wtedy, gdy temperatury na zewnątrz są wyższe niż we wnętrzach.

Odprowadzenie skroplin z klimatyzacji zimą

W trakcie działania klimatyzacji na jej wymienniku ciepła dochodzi do kumulowania się kondensatu. Z niego właśnie zbierają się małe kropelki które zauważymy na tacy na skropliny. Mówiąc prościej, skropliny są wodą kondensującą się na jednostce zewnętrznej naszego klimatyzatora. A woda, jak to woda, przy ujemnych temperaturach szybko zamarza co może prowadzić do uszkodzeń klimatyzatora.

Jak zabezpieczyć klimatyzację przed zimą pod kątem wykluczenia ryzyka zamarzania skroplin? Proponujemy wykonanie trzech czynności. Po pierwsze, w rurze odpływowej zamontuj specjalną grzałkę która utrzyma temperaturę rury na stałym, dodatnim poziomie. Skropliny odprowadzaj do dobrze izolowanej rynny zewnętrznej, a jeśli nie jest to możliwe – stosuj wewnętrzny zbiornik na skropliny który będziesz systematycznie opróżniać.

Jak zabezpieczyć klimatyzację przed zamarzaniem?

By zamarznięcie klimatyzacji nie miało miejsca trzeba pamiętać o wszystkich powyższych kwestiach i omówić możliwości ich uniknięcia z zawodowym serwisantem. Regularne przeglądy i serwis wykonywane przez profesjonalistę pomogą w skutecznym uniknięciu problemu.  Poniżej znajduje się lista kwestii dzięki którym zapomnisz o tym, co to zamarzająca klimatyzacja.

Po pierwsze pamiętaj, że filtry w klimatyzacji czyści się nie rzadziej niż raz w miesiącu. Jeśli to zaniedbamy, nie dość że klimatyzacja będzie działać mniej wydajnie, to jeszcze będzie mogła zamarzać. Ich oczyszczenie zajmie specjaliście krótką chwilę a odwdzięczy się nam dobrą pracą systemu.

W wentylatorze klimatyzatora lubią się gromadzić nie tylko drobinki z powietrza takie jak kurz, ale też małe owady czy liście. By do tego nie dopuścić należy wykonywać regularny przegląd systemu połączony z usunięciem zabrudzeń mogących blokować jego wentylator.

Kolejna rzecz to cewki na skraplaczu i wężownice skraplacza. One również powinny zostać dokładnie wyczyszczone przed zimą i później regularnie sprawdzane. Na nich także bowiem lubią zbierać się przeróżne zanieczyszczenia zmniejszające efektywność urządzeń i sprawiające, że mogą one zamarzać.

Wiele osób na zimę zamyka otwory wentylacyjne. Motywują oni to tym, że chcą obniżyć koszty związane ze zużyciem energii potrzebnej na ogrzanie wnętrza. Jednak wiąże się z tym spore niebezpieczeństwo. Zmniejszony przepływ powietrza to bowiem zwiększone prawdopodobieństwo zamarznięcia instalacji klimatyzacji.

Jak sprawdzić czy klimatyzacja działa zimą?

Przed każdym mroźnym sezonem pamiętaj by zaplanować przeprowadzenie fachowej inspekcji swojej klimatyzacji. Takie samo działanie podejmij również wiosną, po zakończeniu zimowych chłodów. Dzięki temu na bieżąco zostaną zauważone i usunięte najważniejsze zagrożenia mogące prowadzić do zamarzania systemu oraz ewentualne inne usterki.

Ale w same zimowe dni też co jakiś czas warto skontrolować stan klimatyzacji. Jak sprawdzić czy działa klimatyzacja w zimie? Jeśli po uruchomieniu systemu cokolwiek Cię zaniepokoi, zaproś fachowca który na bieżąco sprawdzi między innymi sprężarki i filtry oraz zbada ciśnienie w układzie i poziom czynnika chłodniczego w nim się znajdującego. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoja klimatyzacja stale jest utrzymana w należytym stanie.