Program „Moje Ciepło” – co musisz wiedzieć?

Dobra wiadomość dla wszystkich poszukujących dofinansowania do zakupu pomp ciepła. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowuje program „Moje Ciepło”. Kto może z niego skorzystać i jakie trzeba spełnić warunki? Zapraszamy do artykułu!

Pompy ciepła uznawane są przez Komisję Europejską jako technologię przyszłości – zwiększają one bowiem udział energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Obecnie odnotowywany jest wzrost sprzedaży ze względu na to, że pompy ciepła można połączyć z panelami fotowoltaicznymi, co przekłada się nie tylko na ekologię, ale również na dużo niższe rachunki za prąd i ogrzewanie. Jednak zakup takiego systemu wciąż jest dosyć kosztowną inwestycją, dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował program „Moje Ciepło”, które wspiera zakup i montaż pomp ciepła w nowych domach.

Dla kogo jest przeznaczony program „Moje Ciepło”?

Program priorytetowy „Moje Ciepło” przeznaczony jest dla właścicieli lub współwłaścicieli nowych domów jednorodzinnych, którzy chcą zakupić i zamontować pompę ciepła.

Jakie są warunki dofinansowania?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapewnia, że składanie wniosków będzie równie proste, jak w przypadku programu „Mój Prąd”. Samo dofinansowanie pomp ciepła Łódź będzie uzależnione od stanu technicznego budynków. Od początku tego roku obowiązuje nowe warunki techniczne które wymagają osiągnięcia niższego wskaźnika Ep, który wyraża ilość energii nieodnawialnej niezbędnej do ogrzewania domu, wentylacji, oświetlenie, czy chłodzenia oraz przygotowania c.w.u., w przeliczeniu na jednostkę powierzchni. Obecnie współczynnik ten nie może przekraczać 70 kWh/ (m²/rok). W pierwszym (przejściowym) roku funkcjonowania programu będzie obowiązywać wymóg Ep minimum 63 kWh/ (m²/rok). W kolejnych latach zaś wymóg Ep ma wynosić minimum 55 kWh/ (m²/rok).

Ile dotrzymasz dopłaty?

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że dotacje sięgną do 30% kosztów kwalifikowanych (w zależności od zastosowanej pompy ciepła) i nie będzie wynosi więcej niż 21 000 zł. Obecnie jednak nie jest znany budżet pierwszego naboru.

Pierwszy nabór programu „Moje Ciepło” ma się odbyć, prawdopodobnie, w pierwszym lub drugim kwartale 2022 roku, jednak jeszcze nie jest znana dokładana data. Warto jednak cierpliwie czekać, ponieważ montaż pompy ciepła przekłada się na długofalowe korzyści – m.in. ekonomiczne, funkcjonalne, ekologiczne, czy związane z bezpieczeństwem, a dzięki skorzystaniu z dofinansowania zostanie zmniejszony koszt całej inwestycji.