Przyjemny chłód w pomieszczeniu gdy za oknem tropikalne upały? Na jego uzyskanie pozwala nowoczesna klimatyzacja domowa. By jednak ona długo i sprawnie działała przynosząc nam same korzyści należy pamiętać o tym, by przeprowadzać regularne odgrzybianie i nabicie klimatyzacji domowej. Po co dokładnie to robić i jak się to odbywa – opisujemy w poniższym tekście. Po jego przeczytaniu nie będziesz miał żadnych wątpliwości!

Czy klimatyzację domową trzeba nabijać?

Każdy klimatyzator – zarówno ten przenośny, jak i stacjonarny – by móc skutecznie chłodzić wnętrze potrzebuje czynnika chłodzącego. Zupełnie naturalnym zjawiskiem jest to, że w czasie codziennej pracy ilość tego czynnika się zmniejsza. Oczywiście nie może to następować gwałtownie – wtedy bowiem mówimy o wycieku wynikającym z nieszczelności którą trzeba pilnie naprawić.

Usługa nabijania, zwana inaczej uzupełnianiem czynnika chłodzącego, jest oferowana w przypadku awarii urządzenia, mechanicznego rozszczelnienia instalacji bądź błędu przy montażu. W przypadku takiego zgłoszenia, zadaniem fachowca jest więc po pierwsze znalezienie i usunięcie nieszczelności, a dopiero po tym uzupełnienie czynnika.

Jak nabić klimatyzację domową?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, każdorazowe nabijanie klimatyzacji domowej powinna przeprowadzić osoba posiadająca odpowiednie doświadczenie i wymagany sprzęt. Po dokładnym sprawdzeniu systemu podejmie ona decyzję o tym, jakie konkretnie nabijanie gazu do klimatyzacji domowej będzie w danym wypadku najskuteczniejsze. Do wyboru są trzy główne metody tego działania.

Po pierwsze, czynnik chłodzący można nabić za pomocą specjalnej próżniowej pompy. Sposób ten jest chętnie wykorzystywany ze względu na swoją dużą skuteczność oraz jednoczesną możliwość usunięciu powietrza oraz wilgoci z systemu. Drugą metodą jest uzupełnianie czynnika przy wykorzystaniu butli. Jest to łatwiejsze i szybsze niż działanie pompą, jednak nie pozwala na równoczesne usunięcie z układu wilgoci oraz powietrza. Ostatni rodzaj działania to natomiast uzupełnianie czynnika za pomocą odpowietrzania. Cały proces jest tu dość skomplikowany i wymagający zastosowania właściwego specjalistycznego sprzętu. Jednak dzięki niemu w pełni skutecznie nie tylko dobijemy czynnika chłodzącego, ale i usuniemy z układu wilgoć oraz powietrze.

Ile kosztuje nabicie klimatyzacji domowej?

Nie jesteśmy w stanie podać dokładnie tego, jaki jest jeden uniwersalny koszt nabicia klimatyzacji w domu. To, ile ostatecznie zapłaci się za tę usługę, zależy bowiem od kilku kwestii, przede wszystkim od:

  • rodzaju posiadanego systemu klimatyzacji
  • stopnia skomplikowania systemu chłodzącego
  • ilości chłodzącego czynnika który trzeba dobić do instalacji
  • ewentualnych awarii powodujących nieszczelność które trzeba usunąć

Jeśli więc chcesz dokładnie dowiedzieć się ile kosztuje nabicie klimatyzacji w domu w Twoim przypadku, zaproś fachowca który dokona indywidualnej wyceny.

Dlaczego trzeba wykonywać odgrzybianie klimatyzacji w domu?

Jeśli tylko nie doszło do uszkodzenia systemu chłodzącego którego efektem jest niekontrolowane ubywanie czynnika, omawiane systemy są niemal bezobsługowe – wystarczy je uruchomić w odpowiednim momencie i cieszyć się niską temperaturą w pomieszczeniu. Jednak należy pamiętać o tym, że proces chłodzenia jest związany z jednoczesnym powstawaniem wilgoci. A w tej bardzo lubią rozwijać się niechciane mikroorganizmy, w tym grzyby chorobotwórcze. Dlatego też okresowe odgrzybianie klimatyzacji domowej to absolutna konieczność. Co istotne, odgrzybianie dotyczy wyłącznie jednostki wewnętrznej. W przypadku jednostki zewnętrznej wymagane jest regularne oczyszczanie z zanieczyszczeń (liści, kurzu, owadów), a także konserwacja wymiennika przy użyciu specjalnych preparatów o odczynie zasadowym.

Jak często odgrzybiać klimatyzację w domu? Specjaliści podają, że czynność tę należy przeprowadzać minimum dwa razy do roku. Po pierwsze wykonajmy ją przed gorącym sezonem, czyli w okolicach marca lub kwietnia. Po drugie: do odgrzybiania klimatyzacji domowej zabierzmy się także jesienią, gdy dni są już chłodniejsze, niewymagające dodatkowego chłodzenia, a więc w okolicach września lub października.

Jak odgrzybiać domową klimatyzację?

Istnieją trzy najpopularniejsze sposoby na to, by z domowych systemów chłodzących pozbyć się chorobotwórczych grzybów. Każdy z nich oparty jest o inny preparat do odgrzybiania klimatyzacji domowej. To, jaki sposób będzie najlepszy w przypadku Twojej instalacji, określi doświadczony fachowiec który na co dzień wykonuje tego typu usługi.

Pierwsza z metod to metoda piankowa, czyli taka w której środek do odgrzybiania klimatyzacji domowej ma formę pianki. Taki preparat znajduje się często w opakowaniu z wężykiem o odpowiedniej długości. Zdecydowanie ułatwia to aplikację produktu i tym samym skuteczne odgrzybienie instalacji. Sposób numer dwa to ozonowanie klimatyzacji czyli pozbywanie się grzybów za pomocą ozonu mającego formę gazową. Ostatnia z metod to natomiast metoda ultradźwiękowa w której płyn do odgrzybiania klimatyzacji domowej podawany jest przez urządzenie emitujące dźwięki mające częstotliwość na poziomie dokładnie 1,7 MHz. Pozwala to na zamianę preparatu w formę parową która łatwo dociera do każdego zakątka instalacji chłodzącej.

Bez względu na wybrany rodzaj działania pamiętajmy, że wszystkie środki do odgrzybiania klimatyzacji w domu powinny posiadać atest Polskiego Zakładu Higieny (PZH). Dzięki temu zyskujemy pewność, że są one pod kątem składu bezpieczne dla zdrowia wszystkich domowników.

Ile kosztuje odgrzybianie klimatyzacji w domu?

Podobnie jak w przypadku nabijania systemów chłodzących, jeśli chodzi o koszt odgrzybiania klimatyzacji domowej nie jesteśmy w stanie podać jednej konkretnej wartości. Wszystko zależy bowiem od tego jak duży jest nasz system chłodzący, jaki jest poziom jego skomplikowania, gdzie jest on zlokalizowany i jak dużo trzeba będzie użyć środka odgrzybiającego.

Odgrzybianie klimatyzacji w domu cena to zazwyczaj około kilkuset złotych. Co ważne, nie warto tu wybierać najniższych ofert gdyż mogą być one oparte na przykład o niskiej jakości preparat pozbawiony odpowiednich atestów. A chodzi tu przecież o nasze zdrowie i przedłużenie sprawnego działania systemu chłodzącego więc wysokiej jakości środek to absolutna konieczność.