System klimatyzacji zdecydowanej większości osób kojarzy się wyłącznie z funkcją chłodzenia pomieszczeń w upalne dni. Jednak warto wiedzieć, że wszystkie oferowane urządzenia pozwalają także na to, by przy ich użyciu odbywało się także codzienne ogrzewanie klimatyzatorem. Dzięki temu jedna technologia może być wykorzystywana przez cały rok, bez względu na temperaturę powietrza za oknem. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak działa klimatyzator z funkcją grzania, doskonale trafiłeś. W poniższym tekście omawiamy bowiem wszystkie kwestie kluczowe dla tych produktów.
Klimatyzator i ogrzewanie w jednym – dlaczego warto
Wielofunkcyjność urządzenia to nie jedyna zaleta, dla której klimatyzator do grzania domu jest coraz chętniej wybierany. Wśród jego niewątpliwych plusów trzeba wymienić także:
- łatwość uruchamiania systemu grzewczego,
- intuicyjną obsługę urządzenia,
- cichą pracę przez całą dobę,
- dużą sprawność i niezawodność,
- brak konieczności uciążliwego składowania i regularnego uzupełniania paliwa,
- to, że ogrzewanie klimatyzatorem w zimie zalicza się do energooszczędnych,
- możliwość szybkiego uzyskania pożądanej temperatury we wnętrzu,
- niewytwarzanie spalin przez urządzenie,
- możliwość zaprogramowania trybów pracy uruchamiających się o określonej porze.
Nie bez znaczenia jest również to, że ogrzane w ten sposób powietrze przechodzi przez układ filtracyjny wbudowany w urządzenie, dzięki czemu jest ono czystsze, a przez to lepsze dla domowników.
Warto przy tym dodać, że klimatyzator do ogrzewania domu najlepiej sprawdzi się jako dodatkowe źródło ciepła, wykorzystywane gdy temperatury spadają do poziomu około -5°C. Oczywiście istnieją jednostki gwarantujące komfort cieplny przy niższych temperaturach, ale średnio przyjmuje się że omawiane sprzęty wykazują najwyższą efektywność właśnie przy maksymalnie wspomnianym poziomie zimna.
Klimatyzator grzewczy – typy, działanie
Omawiane urządzenia dzielą się między innymi ze względu na ich docelowe położenie w mieszkaniu. Pod tym kątem wyróżniamy:
- klimatyzator ścienny z funkcją grzania
- klimatyzator przenośny z funkcją grzania
Pierwszy z typów cechuje się zdecydowanie wyższą efektywnością pod kątem wytwarzania i dobrego rozprowadzania ciepła. Do wad trzeba jednak zaliczyć tu wyższą ceną i czas oraz fundusze potrzebne na wykonanie instalacji w ścianach wewnętrznych i zewnętrznych budynku. Typ drugi natomiast wyróżnia się co prawda mniejszą sprawnością, ale jest też zarazem tańszy, łatwo zmienić miejsce jego usytuowania oraz nie wymaga wykonywania rozbudowanych prac instalacyjnych.
Standardowo klimatyzator do ogrzewania domu wyposażony jest w pompę ciepła powietrze-powietrze. Posiada on opcję odwrócenia chłodniczego obiegu. Co to znaczy? Gdy wykorzystujemy funkcję chłodzenia pomieszczeń, wewnętrzna jednostka urządzenia pracuje jako parownik, zaś ta umieszczona na zewnątrz budynku pełni funkcję skraplacza. Kiedy natomiast chcemy wykorzystać klimatyzator do ogrzewania mieszkania, wtedy jednostka zewnętrzna przejmuje rolę parownika z którego pobierane jest ciepło, zaś wewnętrzna – skraplacza ciepło oddającego. Dzięki temu, że produkt wyposażony w technologię inwerterową, możliwa jest zautomatyzowana kontrola nad pracą sprężarki. W ten sposób unika się niepożądanych skoków temperatury prowadzących do czasowego przegrzania lub wychłodzenia pomieszczeń oraz doprowadza do optymalizacji obrotów urządzenia.
Jak wybrać najlepsze klimatyzatory do grzania?
Jest kilka kluczowych cech na które należy zwrócić uwagę wybierając klimatyzator z możliwością grzania. Pierwszą z nich jest moc urządzenia, na której ostateczną wartość mają wpływ takie zmienne jak powierzchnia, wysokość i usytuowanie pomieszczenia, ilość użytkowników regularnie użytkujących wnętrze, powierzchnia tafli okiennych, rodzaj i jakość izolacji termicznej zastosowanej w ścianach, stropie czy podłogach oraz czy będzie on urządzeniem wspomagającym tradycyjne ogrzewanie.
Oczywiście można wstępnie oszacować to, jaki klimatyzator do grzania należy kupić nawet bez dokładnego poznania wszystkich powyższych wartości. Przykładowo: dla pokoju mającego powierzchnię wynoszącą około 15 m2 przyjmuje się, że powinien wystarczyć klimatyzator domowy z funkcją grzania o mocy około 2,6 kW, przy powierzchni 25 m2 moc powinna wynosić około 3,5 kW zaś we wnętrzach o powierzchni 45 m2 najlepsza będzie moc na poziomie około 5,4 kW. Ale, jeszcze raz podkreślmy, wyliczenia te są wyliczeniami szacunkowymi i mogą się ostatecznie różnić w zależności od wspomnianych wcześniej parametrów obiektu.
Inne kwestie które powinny nas zainteresować gdy decydujemy się na klimatyzatory do ogrzewania to zalecana przez producenta powierzchnia którą jest w stanie obsłużyć dany produkt czy poziom przepływu powietrza oznaczany w metrach sześciennych na godzinę. Do tego sprawdźmy, czy sprzęt jest w stanie oczyszczać i osuszać powietrze. Jeśli tak – za pomocą jakich filtrów ro robi. Niemniejsze znaczenie ma również to, w jakim zakresie temperatur dla grzania i chłodzenia pracuje dany klimatyzator z opcją grzania i czy posiada on bardzo przydatne dodatkowe funkcje takie jak timer, tryb automatyczny, tryb 8’C, sterowanie Wi-Fi, funkcję swing, opcję podtrzymywania temperatury, automatyczny restart czy obsługę pilotem. Ostatnie kwestie to natomiast klasa energetyczna oraz klasa głośności.
Ile kosztuje ogrzewanie klimatyzatorem?
Niejedna osoba poważnie zastanawia się nad tym, czy opłaca się grzać klimatyzatorem. Jest to bowiem urządzenie zasilane prądem a ten, jak wiemy, nie należy do najtańszych źródeł ciepła. Należy jednak wiedzieć, że ogrzewanie klimatyzatorem koszty generuje o wiele niższe niż to samo działanie wykonywane za pomocą tradycyjnego grzejnika elektrycznego. Będzie się tak działo zwłaszcza wtedy, gdy wybierzemy sprzęt o wysokiej klasie energetycznej (na przykład A+++). Nie musimy się więc martwić o to, że komfort cieplny w tym wypadku doprowadzi do dużych ubytków w naszym budżecie.
To, ile kosztuje klimatyzator z funkcją grzania oraz jego codzienna eksploatacja zależy oczywiście od wielkości pomieszczeń, mocy zakupionego sprzętu i intensywności jego użytkowania. O ostateczne koszty warto dopytać fachowców już na wstępnym etapie podejmowania decyzji zakupowej.
BLOG