Już od kilku lat dużo mówi się o domach inteligentnych. Czyli takich, z którymi jesteśmy się w stanie porozumiewać za pomocą smartfonów, tabletów czy komputerów. Podstawą takich systemów są urządzenia połączone w sieć pozwalającą na komunikację pomiędzy użytkownikiem a przedmiotem oraz pomiędzy poszczególnymi urządzeniami. Elementem powyższych rozwiązań często staje się klimatyzacja smart home. Jak może ona dokładnie działać? I jak ją zintegrować z całym domowym inteligentnym systemem?

Co to jest klimatyzacja sterowana smartfonem?

Mówiąc najkrócej, smart klimatyzacja to taki system, w którym użytkownik za pomocą smartfonu (ale też przy użyciu tabletu bądź komputera mobilnego czy stacjonarnego) i dedykowanej aplikacji może ustawiać poziom temperatury panującej w pomieszczeniach, stopień wilgotności powietrza czy prędkość pracy wentylatorów nawiewających powietrze. Aplikacje do klimatyzatorów zawiadują kalendarzem, który uruchamia wszystkie funkcje urządzenia. Wszystko to możliwe jest do wykonania bez obecności w budynku, w którym dany system klimatyzacji pracuje. Co więcej, powyższe ustawienia można zmieniać znajdując się nawet w odległości tysięcy kilometrów od naszego obiektu.

Technologie, które najczęściej wykorzystuje klimatyzacja smart, to:

  • Wi-Fi – czyli bezprzewodowa sieć obecna w większości domów.
  • BMS – system zarządzania dedykowany do obsługi urządzeń domowych, w tym urządzeń odpowiedzialnych za komfort cieplny w domach.
  • Modbus – bardzo popularny i uniwersalny protokół komunikacyjny pracujący na wszystkich mediach transmisyjnych, nawet na zwykłej skrętce

Jakie najważniejsze zalety ma klimatyzator sterowany smartfonem?

Pierwszą zaletą, jaką ma każdy klimatyzator smart włączony w system inteligentnego domu jest ogromna wygoda i prostota ustawiania wszystkich jego parametrów oraz możliwość precyzyjnej kontroli nad każdym z nich. Można to robić z niemal każdego miejsca na świecie – warunkiem jest tylko posiadanie dostępu do internetu. Dzięki temu gdy wiemy, kiedy dokładnie wrócimy do domu, możemy między innymi odpowiednio wcześnie zmienić ustawienia urządzenia tak, by po wejściu do budynku czuć się w nim maksymalnie komfortowo.

Pozostałe zalety jakie ma inteligentna klimatyzacja to:

  • automatyzacja pracy systemu chłodzącego – wybrane klimatyzatory posiadają wbudowane czujniki wilgotności oraz temperatury z pomocą których, po wybraniu przez nas odpowiednich ustawień, parametry pracy urządzenia będą się samodzielnie dostosowywały do warunków panujących w danym pomieszczeniu
  • zmniejszenia zużycia energii elektrycznej – rozwiązania smart pozwalają precyzyjnie zarządzać parametrami pracy klimatyzatora sprawiając tak, by całkowite zużycie przez niego energii było jak najmniejsze. Przykładowo: gdy nie ma nas w domu system możemy ustawić na mniejsze chłodzenie, zaś przed powrotem możemy zmienić efektywność pracy urządzenia na wyższą
  • wygoda obsługi – możesz zapomnieć o szukaniu pilota obsługującego klimatyzator czy proszeniu kogoś o to, by możliwie wcześniej uruchomił system chłodzący. Wszystkie ustawienia wykonasz bowiem z poziomu wygodnej aplikacji mobilnej lub desktopowej.

Jakie parametry można ustawiać zdalnie w klimatyzacji smart?

Dzięki temu, że będziemy posiadać inteligentną klimatyzację i dedykowaną do niej aplikację, będąc poza domem czy biurem będziemy mogli sterować między innymi następującymi parametrami:

  • poziom temperatury panującej w pomieszczeniu – zarówno jej obniżanie, jak i podnoszenie
  • automatyczna zmiana sposobu i mocy dystrybucji powietrza we wszystkich pomieszczeniach jednocześnie bądź w każdym z nich oddzielnie
  • ustawienie stałego czasu wyłączania się oraz włączania się systemu klimatyzacji
  • włączanie takich funkcji jak jonizacja czy oczyszczanie powietrza
  • stałe obserwowanie parametrów powietrza panujących we wnętrzach
  • bieżące dostosowywanie pracy urządzeń tak, by zużywały one możliwie niedużo energii

Oczywiście producenci klimatyzatorów smart stale doskonalą swoje urządzenia dodając do nich nowe funkcje. W związku z tym ustawień, którymi możemy w nich sterować za pomocą systemów smart, jest z roku na rok coraz więcej.

Jak zintegrować klimatyzację z systemem smart home?

Aby praca klimatyzatora włączonego w system smart home mogła być w ogóle możliwa i by odbywała się ona prawidłowo, należy dokładnie przemyśleć zarówno zakup odpowiedniego urządzenia, jak i całe podejście do filozofii naszego inteligentnego domu.

Kluczowym punktem jest tu wybór właściwego urządzenia – czyli takiego, które będzie w pełni współpracowało z systemami smart home. Jeśli już posiadamy inne urządzenia smart home, najlepiej byłoby wybrać taki inteligentny klimatyzator, który będzie pracował w oparciu o to samo oprogramowanie co one. Funkcje sterowania przedmiotami mogą być oparte o mobilne aplikacje, ale też o specjalne platform IoT (internet of things)

Gdy już posiadamy klimatyzator smart home przychodzi czas na skonfigurowanie jego połączenia z naszą domową siecią Wi-Fi. Możemy to zrobić samodzielnie bądź przy pomocy doświadczonego specjalisty. Prawidłowe połączenie pozwoli na korzystanie z funkcji zdalnego sterowania za pomocą zewnętrznych aplikacji.

Jeżeli w domu posiadamy bardziej rozbudowany, centralny system smart home, następnym krokiem będzie połączenie klimatyzacji z platformą, w oparciu o którą on pracuje. Co jednak istotne, jeśli nasze urządzenie nie jest kompatybilne z tą platformą, świat się nie kończy. Istnieją bowiem platformy które mostkują takie połączenia, dzięki czemu możliwe jest tworzenie niestandardowych integracji.

Co dalej? Czas na skonfigurowanie scenariuszy oraz harmonogramów pracy klimatyzacji. Można je ustawiać tak samo dla wszystkich pomieszczeń w obiekcie, ale niejednokrotnie aplikacje pozwalają na modyfikację ustawień w każdym pomieszczeniu oddzielnie. Harmonogramy oraz scenariusze można dopasować do pogody panującej za oknem, godziny czy godzin, w jakich domownicy znajdują się w domu lub poza nim.

Czynność ostatnia to połączenie klimatyzatora smart home z oprogramowaniem odpowiedzialnym za analizę efektywności chłodzenia oraz zużycia energii. Pozwoli to na możliwie najlepszą optymalizację zużycia prądu, zmniejszenie kosztów związanych z eksploatacją urządzenia oraz sprawienie, że będzie ono w pełni efektywnie wykorzystywane.

Na pierwszy rzut oka wszystkie  powyższe czynności wydają się stosunkowo proste. Jednak, niestety, stworzenie skutecznego, w pełni efektywnego systemu inteligentnego domu niejednokrotnie wymaga wsparcia specjalisty biegłego w tego typu rozwiązaniach. Nie bójmy się korzystać z jego pomocy – odwdzięczy się to nam bowiem w sprawnym działaniu naszego domowego systemu smart i w jego codziennej, bezproblemowej obsłudze.