W ostatnich latach letnie upały są w naszym kraju standardem. Problem z nimi związany doskwiera zwłaszcza mieszkańcom miast, a najbardziej tym którzy na co dzień przebywają w blokach. W tych miejscach bowiem miejscach jest zdecydowanie najgoręcej, co wcale nie jest łatwe do zniesienia. Dlatego też coraz więcej osób planuje kupić klimatyzator do bloku. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy poradnik omawiający wszystkie najważniejsze kwestie które należy wziąć pod uwagę przy zakupie tego typu urządzenia.

Klimatyzacja do bloków – dlaczego warto?

Zanim odpowiemy na tytułowe pytanie powiedzmy, dlaczego dokładnie warto zainstalować wspomniany system. Po pierwsze, co chyba najbardziej oczywiste, gwarantuje on że w nawet najgorętsze dni temperatura w naszym mieszkaniu będzie zdecydowanie znośniejsza. Ale to nie wszystko. Dobry klimatyzator do mieszkania w bloku może bowiem posiadać także inne, nie mniej przydatne funkcje.

Wybrane modele powyższych urządzeń posiadają automatykę do skutecznego grzania, dzięki której zwłaszcza w jesiennych i wiosennych okresach przejściowych, w które to często ogrzewanie miejskie jest już wyłączone, możemy podnieść temperaturę panującą w należących do nas pomieszczeniach. Co jeszcze? Najlepsza klimatyzacja do mieszkania w bloku wyposażana jest w dodatkowe filtry które oczyszczają powietrze z takich zanieczyszczeń jak kurz, pyłki, szkodliwe drobnoustroje czy różnego typu alergeny. Mówiąc inaczej: dzięki opcji oczyszczania oddychamy lepszym, zdrowszym powietrzem nawet wtedy, gdy to za oknem nie ma najwyższej oceny jakości.

Jaka klimatyzacja do bloku – dostępne rodzaje

Przeglądając oferty na klimatyzatory do mieszkań w bloku łatwo zauważymy, że możemy wybierać spośród trzech głównych ich rodzajów.

Pierwsze z nich to urządzenia przenośne (typu monoblok) wysoko cenione między innymi za swoją mobilność. Nie musimy dzięki nim instalacji freonowej w każdym pomieszczeniu. Zamiast tego ustawiamy je dokładnie w tym pokoju, w którym właśnie przebywamy. Do zalet, jakie ma klimatyzator przenośny do mieszkania w bloku, należy dodać także cenę – jest ona zazwyczaj zauważalnie niższa niż w przypadku innych rodzajów klimatyzatorów instalowanych w tego typu przestrzeniach oraz brak konieczności uzyskiwania pozwolenia na montaż takiego produktu. Ale, niestety, musimy wspomnieć także o minusach, wśród których niekiedy znajduje się dość głośna praca sprzętu. Dlatego też wybierając konkretny model przed jego zakupem sprawdźmy, jaki poziom hałasu on wytwarza. Do tego musimy pamiętać, że konieczne będzie tu wystawianie rury klimatyzatora przez okno co zmniejszy wydajność chłodzenia.

Dużo bardziej cichy klimatyzator do bloku to zazwyczaj system stacjonarny typu split. Składa się on z oddzielnej zewnętrznej jednostki instalowanej na balkonie czy elewacji budynku oraz drugiej wewnętrznej jednostki którą montuje się na suficie bądź ścianie. Takie urządzenia są nie tylko ciche, ale też bardzo wydajne. Podobny do nich, ale cechujący się jeszcze większą wydajnością, jest klimatyzator do bloków typu multisplit który budowę ma podobną jak wersja split, może jednak chłodzić nawet kilka pomieszczeń jednocześnie. Posiada ona jedną jednostkę zewnętrzną, oraz dwie lub więcej jednostek wewnętrznych. Gdy chcemy stać się szczęśliwymi właścicielami takiego sprzętu musimy pamiętać o uzyskaniu zgody na zamontowanie jej jednostki zewnętrznej na elewacji budynku bądź balkonie. Przestrzenie te uznawane są bowiem za przestrzenie wspólne dla wszystkich mieszkańców, dlatego też przed instalacją w nich jednostek zewnętrznych klimatyzacji czeka nas wizyta u administratora budynku i uzyskanie jego pisemnej zgody.

Zasady wyboru dobrego klimatyzatora

Jest kilka kluczowych aspektów które powinny nas zainteresować gdy na naszym celowniku znajduje się najlepsza klimatyzacja do bloku. Ich omawianie zacznijmy od poziomu hałasu wytwarzanego przez urządzenie. Ten nie powinien przekraczać poziomu 35 decybeli co odpowiada tykaniu zegara czy dźwiękom obecnym na bardzo spokojnej ulicy na której nie ma ruchu. Kwestia numer dwa to klasa energetyczna produktu. Tu polecamy przede wszystkim sprzęty, które mają oznaczenie A+++

Inne ważne kwestie których nie można pominąć jeśli marzy nam się klimatyzacja do mieszkania w bloku, to także:

  • ilość pomieszczeń w mieszkaniu
  • powierzchnia poszczególnych pomieszczeń i całego mieszkania
  • usytuowanie poszczególnych pokoi względem stron świata
  • powierzchnia, jaką mają szyby w oknach i drzwiach balkonowych
  • poziom chłodzenia, jaki jest przez nas oczekiwany

Biorąc pod uwagę te informacje możemy wybrać urządzenie o optymalnej wydajności i najlepszych parametrach technicznych. Co do zasady przyjmuje się, że dobra, cicha klimatyzacja do mieszkania w bloku z mocy jednego kilowata, będzie w stanie schładzać wnętrza o powierzchni maksymalnie dziesięciu metrów kwadratowych. Przykładowo więc, jeśli jesteśmy właścicielami lokalu o powierzchni pięćdziesięciu metrów kwadratowych, dedykowany mu system klimatyzacyjny powinien mieć moc nie mniejszą niż pięć kilowatów. Zwróćmy jednak uwagę na to, ile osób będzie przebywać w mieszkaniu oraz na jaką stronę świata są zwrócone jego okna. Jeśli lokal posiada ekspozycję na zachód a osób przebywających stale w pomieszczeniach jest kilka, podana wartość musi być zdecydowanie wyższa.

Ile kosztuje klimatyzacja do mieszkania w bloku?

Wiemy już bardzo dużo o systemach chłodzących nasze mieszkania. Czas więc przejść do kwestii ostatniej: klimatyzacja do mieszkania w bloku cena. Oczywiście nie podamy tu jednego stałego kosztu z jakim będzie wiązał się taki system.

To, ile na niego wydamy, zależy bowiem od wielu zmiennych, w tym od rodzaju produktu, jego jakości i klasy, renomy producenta czy w końcu przewidzianego systemu instalacji. Do tego należy też doliczyć wydatki związane z montażem które w każdym mieście mogą być inne.  Można jednak powiedzieć, że najniższe ceny klimatyzatorów do bloków będą zazwyczaj dotyczyły urządzeń przenośnych, niemniej warto zainwestować więcej środków w urządzenia ścienne.