Na efektywność pracy w biurze wpływ ma bardzo wiele rzeczy. Znajdują się wśród nich odpowiednio ergonomiczne stanowiska pracy, dobre oświetlenie czy w końcu jakość i temperatura powietrza w budynku. Dwie ostatnie z tych kwestii poprawić mogą klimatyzatory biurowe. Ale, niestety, nie wystarczy kupić  urządzeń o odpowiednio wysokiej jakości które posiadają wszystkie wymagane funkcjonalności. Trzeba bowiem wiedzieć także to, jak ustawić klimatyzację w biurze by przyniosła najlepsze z możliwych efektów. I to właśnie tym tematem zajmujemy się w poniższym artykule.

Na jaką temperaturę ustawić klimatyzację w biurze

Optymalna temperatura do pracy w biurze to ta wynosząca mniej więcej 22°C. Jeśli więc zadajesz sobie pytanie: klimatyzacja w biurze ile stopni, warto zacząć właśnie od ustawienia urządzenia na tę wartość.

Oczywiście zarówno Ty, jak i Twoi pracownicy możecie mieć też nieco inne upodobania temperaturowe – niektórzy z nas są bowiem zmarźlakami, inni zaś najlepiej odnajdują się w chłodniejszych warunkach. Przyjmuje się jednak, że temperatura na którą jest ustawiona klimatyzacja biurowa nie powinna być niższa niż 18°C oraz wyższa niż 28°C. Warunki znajdujące się w tych zakresach są uznawane za optymalne do pracy. Pamiętaj przy tym, że różnica temperatur pomiędzy tą panującą w biurze a tą za oknem nie powinna być większa niż 6-7°C. Taka wartość chroni przed ryzykiem szoku termicznego który może powodować zasłabnięcia i innego typu dolegliwości (na przykład ból gardła, zapalenie zatok czy nawet zapalenie migdałków).

Jak korzystać z klimatyzacji w biurze pod kątem wilgotności powietrza

Naukowcy dowiedli, że optymalne warunki w biurze pod kątem wilgotności powietrza to te, w których jego wartość waha się na poziomie od 40% do 60%. Trzymanie się tych wartości pozytywnie wpłynie na zdrowie i dobre samopoczucie pracowników, a tym samym na wydajność ich pracy.

Każdy klimatyzator podczas pracy usuwa z powietrza nadmiar wilgoci. Zbyt długie bądź zbyt intensywne korzystanie z niego prowadzi więc do tego, że powietrze staje się zbyt suche. A zbyt niski poziom wilgotności powietrza w biurze to ryzyko przesuszania się skóry i oczu czy pojawiania się uczucia zbytniej suchości w nosie lub gardle. Z kolei wilgotność zbyt wysoka to doskonały warunek do chociażby rozwoju chorobotwórczych grzybów oraz pleśni. A dodatkowo zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom wilgotności powietrza w biurze może zaszkodzić nie tylko pracownikom, ale i urządzeniom elektronicznym znajdującym się w pomieszczeniach.

Jak używać kierunku nawiewu klimatyzacji

Nawiew klimatyzacji nigdy nie może być zbyt mocny i nie może dmuchać punktowo na stanowiska pracy. Schłodzone bądź ogrzane przez klimatyzację powietrze powinno przepływać w kierunku równoległym do podłogi, najlepiej na poziomie sufitu skąd równomiernie będzie opadało na całe pomieszczenie. Warto wiedzieć także, że istnieją urządzenia posiadające szeroki kąt nawiewu – są one bardzo polecaną opcją.

Nawiew punktowy mimo tego, że chwilowo może wydawać się bardzo atrakcyjną opcją która szybko zmieni temperaturę powietrza w jednym wybranym miejscu, ma jednak swoje wady. Długie korzystanie z nadmiernego punktowego chłodzenia to prosta droga nie tylko do przeziębienia się, ale nawet do zwiększenia ryzyka przeciążeń układu sercowo-naczyniowego czy stanów zapalnych mięśni.

Z kolei dla efektywności chłodzenia i grzania zwróć uwagę na to, by na trasie nawiewu klimatyzacji nie znajdowały się firany, zasłony czy meble. Takie przeszkody uniemożliwiają równomierne rozchodzenie się powietrza a tym samym zmniejszają efektywność systemu.

Jaka klimatyzacja do biura? Tylko z filtrami oczyszczającymi powietrze

Oczyszczanie powietrza przez klimatyzatory biurowe to rzecz bardzo istotna pod kątem zdrowia pracowników. Filtry oczyszczające powietrze wbudowywane w klimatyzatory sprawiają bowiem, że w otoczeniu znajduje się mniej pyłków, roztoczy, grzybów oraz różnorodnych innych alergenów.

Jednak musimy zwrócić uwagę na to, by wspomniane filtry były regularnie czyszczone bądź wymieniane na nowe. Tylko wtedy bowiem będą one pracowały w pełni efektywnie, zapewniając pracownikom odpowiednio wysoką jakość powietrza.

Jak często czyścić klimatyzację w biurze?

Specjaliści zalecają, by biurowe systemy klimatyzacyjne czyścić przynajmniej dwa razy do roku – przed sezonem chłodzenia (w okolicach marca lub kwietnia) oraz po jego zakończeniu (w okolicach września lub października).

Taki serwis powinien składać się z przede wszystkim z odgrzybiania i dezynfekcji całego systemu, ale także wymiany bądź czyszczenia filtrów, sprawdzenie szczelności instalacji i skontrolowania, czy wszystkie elementy wchodzące w jej skład działają poprawnie. Dodatkowo należy zadbać także o jednostkę zewnętrzną klimatyzacji. W jej przypadku należy usunąć kurz, martwe owady czy liście które osadziły się na urządzeniu jak również zadbać o konserwację wymiennika – do czego służą specjalistyczne preparaty o zasadowym odczynie.

Klimatyzacja w biurze a BHP

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. 1997 nr 129 poz. 844) nie przynosi obowiązku montażu klimatyzacji w biurze. Znajdziemy w nim jednak zapis (w paragrafie 35) mówiący o tym, że zamontowana klimatyzacja:

  • powinna zapewniać powietrze oczyszczone z pyłów i substancji szkodliwych dla zdrowia
  • nie powinna generować przeciągów, przegrzewania bądź wyziębiania pomieszczeń
  • powietrze nawiewane przez klimatyzację nie może być skierowane bezpośrednio na stanowisko pracy

Wspomniane rozporządzenie informuje dodatkowo, że temperatura powietrza w biurze musi wynosić minimum 18°C.

Co więcej, w paragrafie 37 znajdują się zapisy obligujące pracodawcę między innymi do:

  • prawidłowej konserwacji urządzeń oraz instalacji klimatyzacyjnych
  • zadbania o to, by instalacja generowała jak najmniej hałasu oraz drgań

Jeśli istnieje ryzyko, że awaria systemu klimatyzacji może doprowadzić do powstania zagrożenia dla zdrowia pracowników, dodatkowo pracodawca jest zobowiązany do wbudowania systemu kontrolnego który na bieżąco będzie informował o pojawieniu się stanu zagrożenia