Postaw na ekologię. Postaw na Pompy ciepła.
Zima w Polsce, to nie tylko krótkie dni, niewielka ilość światła słonecznego, ale również utrzymujący się nad miastami smog, który jest prawdziwym utrapieniem, a złapanie głębokiego oddechu świeżego powietrza o tej porze roku graniczy z cudem. Dlatego już teraz warto pomyśleć, co można zrobić, aby odmienić naszą zimową codzienność i zwiększyć nasz komfort życia.
Kotły węglowe zagrożeniem dla człowieka
Budując nowe budynki, czy przeprowadzając remont już istniejącego warto brać pod uwagę rozwiązania i systemy, których użytkowanie jest nie tylko korzystne dla naszego portfela, ale również pozytywnie wpływa na otaczający nas świat. Przykładem takiego rozwiązania są pompy ciepła. Ten sposób ogrzewania nie produkuje smogu, w przeciwieństwie do domowych kotłowni węglowych, które emitują ogromne ilości pyłów i szkodliwych gazów. Pompy ciepła są natomiast bezemisyjne, nie produkują dwutlenku węgla w znacznych ilościach oraz bardzo szkodliwych substancji. Do korzystania z nich potrzebujesz tylko dostępu do prądu i powietrza.
Rodzaje zanieczyszczeń a technologie grzewcze
Wśród najgroźniejszych zanieczyszczeń dla człowieka wyróżniamy:
PM 2.5 i PM 10 – zawieszone w powietrzu pyły, które mogą zawierać substancje toksyczne takie jak: benzopireny, dioksyny i furany. Długotrwałe przebywanie w otoczeniu narażonym na emisję tych pyłów może powodować choroby płuc i układu krążenia. Najwięcej emitują ich kotły węglowe, na drewno i olej opałowy. Najmniej natomiast kotły gazowe, pompy ciepła i urządzenia kogeneracyjne.
Tlenek węgla – czad, nazywany również cichym zabójcą. Jest bezwonny i bezbarwny przez co bardzo trudno wyczuwalny i zauważalny. Powstaje w wyniku niedoboru tlenu w komorze spalania, może wydzielać się również podczas pożaru. W okresie grzewczym, za największą emisją tego gazu stoją kotły zasilane węglem i drewnem. Co roku dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, które powodują trwałe uszczerbki na zdrowiu użytkowników tego typu technologii grzewczych, a nawet śmierć. Pompy ciepła nie produkują czadu.
Dwutlenek węgla – przyczyna się do wciąż rosnącego efektu cieplarnianego, a dodatkowo negatywnie wpływa na zdrowie. Warto zauważyć, że pompy ciepła produkują go zauważalnie mniej niż kotły węglowe, gazowe, a nawet urządzenia kogeneracyjne.
Dobra wiadomość jest również taka, że na pompy ciepła można uzyskać dofinansowanie. Takie rozwiązanie jest również korzystne ze względów praktycznych – piece węglowe oraz gazowe z otwartą komorą będą powoli wycofywane. Pompy ciepła są również mniej wymagające – nie ma konieczności podłączania instalacji gazowej lub dostarczania gazu.
Zielona przyszłość
Jesteśmy na dobrej drodze do lepszego jutra. Nasza świadomość, jako konsumentów wciąż wzrasta. Wybierając urządzenia użytku codziennego, takie jak lodówka, pralka, czy zmywarka zwracamy uwagę na klasę energetyczną. Z ogrzewania korzystamy kilka miesięcy w ciągu roku, dlatego warto również tutaj postawić na rozwiązania, które nie będą się przyczyniać do wciąż rosnącego problemu zanieczyszczania ziemi oraz korzystanie wpłyną na nasze zdrowie, dlatego pompy ciepła idealnie sprawdzają się w połączeniu z fotowoltaiką – jest to całkowicie ekologiczne rozwiązanie dla naszego domu, które wykorzystuje światło słoneczne oraz powietrze.
Skontaktuj się z nami – PROWENT Łódź pompy ciepła i dowiedz się, jak zainstalować takie rozwiązanie w swoim domu.
BLOG