Rynek odnawialnych źródeł energii stale się rozwija, proponując systematycznie klientom coraz bardziej zaawansowane rozwiązania. Jednymi z takich nowoczesnych propozycji są wysokotemperaturowe pompy ciepła (HRC). Dzięki nim bez problemu możemy zmienić dotychczasowe źródło ogrzewania (którym był gaz, olej czy węgiel) na źródło odnawialne o większej wydajności, jednocześnie nie inwestując w wymienianę grzejników. Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem – zapraszamy do przeczytania poniższego tekstu. Opowiadamy w nim co to są pompy ciepła wysokotemperaturowe oraz przedstawiamy ich najważniejsze zalety i wady. Analizujemy także kluczowe parametry i przedstawiamy ceny tego nowoczesnego rozwiązania.

Jaka pompa ciepła HRC?

Planując remont starszego domu natkniemy się na wiele problemów. Są one związane między innymi z tym, że zastosowane rozwiązania nie są zgodne z najnowszą sztuką budownictwa. Tak jest chociażby w przypadku ogrzewania. Zamiast nowoczesnych niskotemperaturowych odbiorników ciepła często spotkamy tu odbiorniki wysokotemperaturowe,w takie jak grzejniki żeliwne. Co zrobić w sytuacji, w której nie chcemy ich wymieniać, a jednocześnie planujemy inwestycję w OZE? Wyjściem jest nowoczesna pompa ciepła wysokotemperaturowa która potrafi wyprodukować wodę mającą temperaturę nawet 65°C.

 

Pierwszy podział, o jakim mówi się w przypadku tych produktów, to moc. Będzie ona naturalnie wyższa niż moc pomp niskotemperaturowych. Oferty producentów to m.in. pompa ciepła wysokotemperaturowa 16kW, mająca mniejszą moc pompa ciepła wysokotemperaturowa 12kW czy bardzo wydajna pompa ciepła wysokotemperaturowa 20kW. Którą z nich wybrać? To zależy od potrzeb energetycznych konkretnego budynku, konkretnej instalacji. Warto tu zaufać fachowcowi, który profesjonalnie wyliczy tę wartość i poleci nam model najlepszy dla naszych potrzeb.

Jeśli chodzi o źródło energii odnawialnej wykorzystywane w omawianym produkcie, do wyboru są przede wszystkim pompy ciepła powietrze woda wysokotemperaturowe oraz pompa ciepła powietrzna wysokotemperaturowa. Dużo rzadziej spotykane są modele gruntowe, których koszt zakupu i montażu jest wyższy i które dodatkowo wymagają działki o odpowiedniej wielkości. Co więcej, produkty pozyskujące energię z powietrza działają niezależnie od stanu wymiennika gruntowego czy samych uwarunkowań gruntu.

Czynniki chłodnicze w wysokotemperaturowych pompach ciepła

Kolejne rozróżnienie omawianych urządzeń dotyczy czynnika chłodniczego, który jest w nich zastosowany. Przeglądając różne oferty bardzo szybko zauważymy, że bardzo wiele modeli opisanych jest jako wysokotemperaturowa pompa ciepła z wtryskiem par. Są to urządzenia z syntetycznymi czynnikami chłodniczymi (np. R410A), w których wykorzystuje się technologię zaawansowanego wtrysku par (EVI – Enhanced Vapor Injection). Taka konstrukcja pozwala na uzyskanie wysokiego ciśnienia czynnika w punkcie wyjścia czynnika ze sprężarki. Dzięki temu ilość skroplonego czynnika jest większa, a cały proces skraplania ma wyższą temperaturę, co ostatecznie przekłada się na większą wydajność grzewczą całego układu. Kolejny plus technologii z wtryskiem par dotyczy tego, że wysokotemperaturowa pompa ciepła z EVI ma szeroki zakres pracy. Przykładowo, w przypadku modeli powietrze-woda o odpowiednio wysoką temperaturę wody do instalacji c.o. i c.w.u. nie musimy się martwić nawet wtedy, gdy temperatura osiąga niskie wartości (na przykład -15°C).

Kolejny typ produktów, którymi się zajmujemy w tym tekście, to propanowe pompy ciepła wysokotemperaturowe. Wykorzystany tu czynnik chłodniczy posiada oznaczenie R290. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie większej sprawności pompy, jej praca w wyższymi parametrami. W tym wypadku temperatura zasilania może wynosić nawet do 75°C. Plusem, który przemawia za zastosowaniem propanu, jest także jego niska cena oraz praktycznie zerowy niekorzystny wpływ na środowisko naturalne.

Rodzaj ostatni to absorpcyjna gazowa pompa ciepła wysokotemperaturowa. W niej do klasycznego chłodniczego układu dodano dodatkowy układ absorpcyjny. W trakcie spalania LPG (gazolu) lub gazu ziemnego powstaje ciepło, dzięki któremu z tak zwanego bogatego roztworu odparowuje chłodniczy czynnik. Para, która w międzyczasie zostaje oczyszczona, przemieszcza się do skraplacza i w nim oddaje ciepło do domowej instalacji wodnej.

Wysokotemperaturowa pompa ciepła monoblok czy split?

Jest jeszcze jedna rzecz, co do której musimy zdecydować wybierając pompy ciepła, to postawienie na rozwiązanie monoblok lub split. Czym się one od siebie różnią?

Kluczem jest tu ilość głównych elementów, z których składa się produkt. Wysokotemperaturowa pompa ciepła typu split to dwa moduły – jednostka zewnętrzna oraz jednostka wewnętrzna. Część zewnętrzna to agregat z kompresorem, parownikiem (zewnętrznym wymiennikiem), zaworem i wentylatorem. Wewnętrzny moduł to natomiast skraplacz (płytowy wymiennik), pompa obiegowa wodna i elektryczna grzałka przepływowa. Urządzenia typu split są tańsze od monobloków, jednak ich instalacja jest nieco trudniejsza. Ważne jest też to, że taki dwuelementowy układ trzeba regularnie kontrolować pod kątem szczelności.

Pompy ciepła wysokotemperaturowe monoblok to z kolei jeden zwarty moduł zewnętrzny. Jako,że stanowi on całość zespoloną w fabryce, jest hermetyczny i nie ma wymogu jego częstego kontrolowania pod kątem szczelności. Plusem tego rozwiązania jest dodatkowo łatwiejszy montaż oraz to, że pompa nie zajmuje przestrzeni wewnątrz budynku. Do minusów natomiast należy zaliczyć zauważalnie wyższy koszt zakupu.

Pompy ciepła wysokotemperaturowe – cena

Ceny pomp, tak jak każdych innych produktów, zmieniają się w czasie. Zależne są one także od marki, od podzespołów użytych przez producenta oraz od mocy i pozostałych parametrów danego produktu. Średnio przyjmuje się, że koszt wysokotemperaturowej pompy ciepła powietrznej lub typu powietrze-woda to wydatek rzędu trzydziestu-pięćdziesięciu tysięcy złotych. Jeśli zaś chcemy wybrać model gruntowy, wtedy należy doliczyć dodatkowo około trzydziestu tysięcy złotych związany z koniecznymi odwiertami gruntu.