Ogrzewanie podłogowe i alternatywne źródła energii
Już niedługo okres grzewczy rozkręci się na dobre, dlatego jest to idealny moment, aby porozmawiać o ogrzewaniu. Cenimy sobie rozwiązania, które sprawiają, że poprawia się nasza jakość życia, dlatego przy budowie domu lub remoncie warto zastanowić się nad instalacjami, które zapewnią komfort użytkowania, niezależność, niskie rachunki, będą przyjazne dla otoczenia. To wszystko zapewni czwórka idealna: pompa ciepła, fotowoltaika, ogrzewanie podłogowe i rekuperacja.
Do tego celu możemy wykorzystać np. energię powietrzną, geotermalną, energię słoneczną. Warto też zwrócić uwagę na pompę ciepła, która połączona z instalacją fotowoltaiczną daje możliwość znacznego obniżenia rachunków za ogrzewanie i prąd.
Dane mówią same za siebie – przy wykorzystaniu alternatywnych źródeł energii przy ogrzewaniu wodnym zasilanym pompą ciepła, zużycie energii jest 3,5 – 4,5 niższe niż w przypadku ogrzewania typowo elektrycznego.
Warto również wspomnieć, że współpraca czwórki idealnej: pompy ciepła, fotowoltaiki, ogrzewania podłogowego i rekuperacji może całkowicie wyeliminować Twoje opłaty za prąd ogrzewanie, a do tego działa wykorzystując odnawialne źródła energii.
Pompa ciepła bardzo dobrze współpracuje z ogrzewaniem podłogowym ponieważ jest bardzo efektywna w momencie, kiedy podgrzewa wody do 24-25ºC – jest to temperatura idealna do podgrzewania podłogowego. Znacząca różnica jest jeśli pompa ciepła ma być wykorzystana do ogrzewania przez grzejniki – wtedy musi podgrzać wodę aż do 50ºC, co znacząco wpływa na jej pracę.
Dzięki wykorzystaniu zasilania pompy ciepła fotowolatiką system grzewczy wykorzystuje całkowicie alternatywne źródła energii, przez co jego działanie opiera się na rozwiązaniach przyjaznych dla środowiska i dla Twojego portfela. Takie samo rozwiązanie zalecamy również do zasilenia rekuperatora.
Jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe i rekuperację – takie rozwiązanie wpływa również na to, że obieg powietrza w domu jest równomierny – ciepło idzie do góry, rekuperacja zbiera je, filtruje, a następnie z powrotem przekazuje oczyszczone do domu.
Warto również zwrócić uwagę, że obecne normy budowlane nakazują wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Dlatego warto rozejrzeć się za dostępnymi możliwymi dotacjami, które zmniejszą nam koszty instalacji. Już niedługo rusza program dotacyjny „Moje ciepło”, który ma na celu zachęcenie Polaków do inwestowania w alternatywne urządzenia grzewcze.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej no. o pompach ciepła lub rekuperacji – skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.
BLOG