Klimatyzacja przemysłowa - chłodzenie na dużą skalę.
Systemy klimatyzacyjne to instalacje, które na dobre już zadomowiły się w naszych mieszkaniach. Trudno wyobrazić sobie dziś funkcjonowanie w pomieszczeniach, których podczas upałów nie chłodzi klimatyzator. Są jednak miejsca, gdzie zapewnienie właściwego zakresu temperatur i odpowiedniej wilgotności powietrza jest szczególnym warunkiem, niezbędnym dla prawidłowego przebiegu zachodzących tam procesów. Należą do nich hale przemysłowe, ale i budynki użyteczności publicznej. W takich przestrzeniach mamy już do czynienia z klimatyzacją przez duże “K” – klimatyzacją przemysłową.
Komfort pracy i bezpieczeństwo produkcji.
Utrzymanie zadanych temperatur oraz odpowiedniego zakresu wilgotności powietrza ma niebagatelny wpływ na komfort i wydajność pracy człowieka. Jednocześnie wiele procesów produkcyjnych wymaga utrzymania określonych warunków klimatycznych; chociażby w przemyśle elektronicznym. W obiektach industrialnych wykorzystuje się różne systemy wymiany powietrza, należą do nich:
- Klimatyzacja przemysłowa z pośrednim mechanizmem odparowywania czynnika chłodzącego.
Jest to chłodzenie przy wykorzystaniu wody lodowej. Przypomina system ogrzewania, w tym jednak przypadku w miejscu gorącej wody występuje zimna. Cały układ składa się z tzw. zewnętrznego “chillera” – schładzacza cieczy, w którym powstaje woda lodowa – oraz wewnętrznych odbiorników chłodu. Całość połączona jest poprzez instalację hydrauliczną. Niepodważalną zaletą takiego systemu jest jego tania eksploatacja – jedyny koszt stanowi energia elektryczna. Dodatkowy atut to prosty serwis oraz niewielka ilość czynnika chłodniczego, który cechuje mała emisyjność do atmosfery, a zatem jest to system przyjazny dla środowiska.
- Klimatyzacja przemysłowa z bezpośrednim systemem odparowywania czynnika chłodzącego.
W tym przypadku mamy do czynienia z tzw. chłodzeniem freonowym, które zapewnia stałą temperaturę. Freon nie służy do schładzania innej substancji, ale sam jest czynnikiem chłodzącym. Niewątpliwą zaletą instalacji freonowych jest duża dowolność w montażu (przewody doprowadzające mają małe przekroje), możliwość umieszczenia systemu w budynkach już istniejących i połączenia kilku jednostek zewnętrznych, małe gabaryty urządzeń oraz ich niska awaryjność. Na niekorzyść systemów freonowych świadczy konieczność dokonania wysokich nakładów początkowych, koszty serwisów oraz ograniczenia związane z odległością pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną (nie więcej niż 150 metrów, a maksymalna różnica poziomów – 15 metrów).
- Klimatyzacja przemysłowa oparta o chłodzenie adiabatyczne.
Ten rodzaj systemu klimatyzacyjnego, nazywany inaczej ewaporacyjnym lub wyparnym, polega na wychłodzeniu poprzez odparowywanie wody. Zachodzi tu przekształcenie temperatury na wilgotność. Klimatyzacja adiabatyczna ma wiele zalet: nieskomplikowany montaż, mały pobór mocy, tania technologia. Ponieważ do chłodzenia wykorzystywana jest woda, system ten jest przyjazny dla środowiska naturalnego. Dodatkowo oprócz efektu nawilżenia chłodzenie adiabatyczne oczyszcza powietrze z bakterii oraz zanieczyszczeń. Podstawowym atutem tego rozwiązania są nawet siedmiokrotnie niższe koszty związane z eksploatacją.
- Technologia freecoolingu.
Czy można wykorzystać zewnętrzne warunki atmosferyczne do chłodzenia cieczy roboczej? Otóż okazuje się, że tak. Freecooling to metoda energooszczędna, wyzyskująca różnice temperatur pomiędzy powietrzem zewnętrznym a wewnętrznym. I tu dobra wiadomość dla rodzimych inwestorów: Polska położona jest w strefie klimatycznej, w której okres odnotowywania temperatur, sprzyjających zastosowaniu freecoolingu, jest długi – wynosi od 8 do 10 miesięcy rocznie!
Cleen room – klimatyzacja na najwyższym poziomie skuteczności.
Szczególnym rodzajem klimatyzacji przemysłowej jest tzw. klimatyzacja precyzyjna, znajdująca zastosowanie w pomieszczeniach czystych (cleen rooms). Są to przestrzenie laboratoryjne, farmaceutyczne, medyczne, w których wymagana jest nie tylko właściwa temperatura, ale i ponadprzeciętna czystość powietrza, ( także stosowna wilgotność, ciśnienie, brak zapylenia etc.), określona za pomocą odpowiednich parametrów, których zachowanie gwarantuje właściwy przebieg wrażliwych procesów.
Urządzenia wykorzystywane w klimatyzacji przemysłowej.
Klimatyzacja przemysłowa ma swoje wymagania; wykorzystywane w niej urządzenia przeznaczone są do funkcjonowania całorocznego, a miarą ich wydajności jest ilość godzin pracy przewidziana przez producenta. Urządzenia te można podzielić na grupy:
- Klimatyzatory o specjalnym przeznaczeniu, np. przemysłowe kuchenne, których budowa została dostosowana do pracy w specyficznych warunkach; przy wysokich temperaturach i dużej ilości tłuszczu, unoszącego się w powietrzu wraz z parą.
- Klimatyzatory symultaniczne, montowane m.in. w salach konferencyjnych. Układ taki dystrybuuje czynnik chłodzący z urządzenia zewnętrznego do wewnętrznych za pośrednictwem rozdzielaczy, a znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy jednostkowe urządzenie nie obejmuje całości pomieszczenia strumieniem nawiewu.
- Szafy klimatyzacji precyzyjnej – wykorzystywane w archiwach, w przemyśle; wszędzie tam, gdzie konieczne jest utrzymanie ściśle określonej temperatury i wilgotności.
- Systemy klimatyzacji VRV, VFR, DVM etc. Skróty nazw ustalają producenci, wszystkie jednak wymienione systemy mają wspólną zasadę funkcjonowania: zmienny przepływ czynnika chłodniczego (veriable refigerant flow). W praktyce okazuje się, że takie rozwiązanie to system najbardziej ekonomiczny do zastosowania w chłodzeniu dużych powierzchni.
Jak widać montaż systemów klimatyzacji w obiektach industrialnych nie jest zagadnieniem prostym i wymaga profesjonalnego podejścia, aby instalacja służyła bezawaryjnie latami i należycie spełniała swoją funkcję. To niełatwe zadanie warto zatem powierzyć firmie doświadczonej w tego typu realizacjach. Jeśli potrzebujesz solidnego partnera do swojego projektu – zapraszamy do kontaktu z Prowent Łódź. Klimatyzacja przemysłowa nie ma dla nas tajemnic.😉
BLOG