Systemy rekuperacyjne mają bardzo wiele zalet. Najważniejszymi z nich są oszczędność na ogrzewaniu i chłodzeniu oraz zdrowe i czystsze powietrze w domu dostępne przez całą dobę. Jednak instalacja tego rozwiązaniu niesie za sobą dość wysokie koszty sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie każdego stać na tak duży jednorazowy wydatek. Czy więc, nie mając odpowiednich funduszy, trzeba od razu rezygnować z omawianego nowoczesnego rozwiązania? Absolutnie nie! Z pomocą przychodzą bowiem dopłaty do rekuperacji które oferuje polski rząd. Jak z nich skorzystać? Jak wysokiego dofinansowania możemy się spodziewać?

Rekuperacja – dofinansowanie w 2023 roku

Chcąc zminimalizować koszty zakupu i montażu rekuperacji o nawet dziewięćdziesiąt procent warto zainteresować się przede wszystkim programem Czyste Powietrze. Rekuperacja dzięki niemu stanie się dla nas dużo bardziej dostępna. Szczegóły wspomnianego programu znajdują się na stronie https://czystepowietrze.gov.pl/. Jednak, dla ułatwienia, my w tym artykule w skrócie omówimy najważniejsze jego założenia.

 

Dzięki programowi Czyste Powietrze tania rekuperacja dostępna jest dla wszystkich tych, którzy chcą przeprowadzić termomodernizację już istniejącego budynku. Z założenia więc jeśli budujemy nowy dom, nie możemy tu liczyć na wsparcie finansowe. W założeniach programu instalacja rekuperacyjna jest ukryta pod hasłem: modernizacja wewnętrznych instalacji grzewczych i wentylacyjnych. Inne działania, które również możemy przeprowadzić wykorzystując to dofinansowanie, to wymiana stolarki okiennej oraz drzwiowej, ocieplenie budynku, wymiana podłóg na nowe, docieplenie stropu bądź dachu czy w końcu zamiana kotła grzejnego emitującego dużą ilość szkodliwych substancji na ten bardziej przyjazny środowisku. Pozostałe kwestie łapiące się na dofinansowanie to inwestycje w odnawialne źródła energii, zarówno tej elektrycznej, jak i cieplnej. Pod tym zwrotem kryją się zwłaszcza pompy ciepła, słoneczne kolektory oraz fotowoltaiczne mikroinstalacje.

Do kiedy można pozyskiwać powyższe dopłaty do systemów rekuperacji? Program rozpoczął się już we wrześniu 2018 roku i ma potrwać aż dziesięć lat, czyli do września 2029 roku. Całkowita suma przewidzianych dofinansowań to ponad sto miliardów złotych (dokładnie sto trzy miliardy złotych). Z tego bezpośrednie, bezzwrotne dofinansowania wyniosą 63,3 miliarda złotych, a atrakcyjnie oprocentowane, zwrotne pożyczki to kwota 39,7 miliarda złotych. W zależności od tego, jak wysoki jest w naszej rodzinie dochód liczony na każdego jej członka, koszt wykonania rekuperacji będzie można obniżyć od trzydziestu do nawet dziewięćdziesięciu procent. Zasada jest prosta – im dochód jest niższy, tym dofinansowanie będzie większe. Pamiętajmy jednak, że jednorazowa kwota przyznana na dotacje na rekuperator w danym gospodarstwie nie może przekroczyć dziesięciu tysięcy złotych. O większe  fundusze możemy się starać jeśli wykonujemy inne przebudowy i remonty poprawiające właściwości termiczne domu.

Na jaki rekuperator dofinansowanie można dostać?

Trzeba jednak wiedzieć, że fundusze na rekuperację nie dotyczą każdego rodzaju urządzeń. By otrzymać dofinansowanie, wybrany sprzęt musi spełniać szczegółowe wymogi ustalone przez program Czyste Powietrze. Rekuperacja Łódź, a dokładnie sprzęt o który będzie ona oparta musi:

  • mieć graniczną temperaturową sprawność odzysku ciepła na poziomie osiemdziesiąt pięć procent lub wyższym (dotyczy centrali wentylacyjnej);
  • posiadać wartość współczynnika nakładu elektrycznej energii na poziomie równym bądź większym od połowy watogodziny na metr sześcienny;
  • być wyposażona w nowoczesną automatykę która pozwoli na dostosowanie poziomu wydajności urządzenia do bieżących potrzeb domowników;
  • być fabrycznie nowa;
  • być dopuszczona do obrotu handlowego na terenie naszego kraju;
  • być wyposażona w polskojęzyczne instrukcje użytkowania oraz obsługi;
  • posiadać pisemną gwarancję wystawioną przez producenta mówiącą o tym, że urządzenie spełnia wszystkie powyższe wymogi.

Wnioski na dofinansowanie rekuperacji

Wiemy już na jakie urządzenie możemy zdobyć fundusze. Teraz czas powiedzieć o tym, jak i gdzie złożyć wniosek obniżający koszt rekuperacji w domu. Jednostką odpowiedzialną za prowadzenie i nadzór nad programem Czyste Powietrze jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a dokładniej podlegająca mu jednostka – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. I to właśnie na przygotowanych przez nią stronach składamy wnioski na dotacje na rekuperację. Gdy staramy się o fundusze bezzwrotne, wtedy stroną odpowiednią do złożenia dokumentów jest czystepowietrze.gov.pl/wez-dotacje. Z kolei szczegółów o tym, jak i gdzie dokładnie złożyć podanie o pożyczkę zwrotną, należy szukać na stronie czystepowietrze.gov.pl/zloz-wniosek-w-banku.

Jeżeli dopadają nas jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jak starać się o tańszy rekuperator, wystarczy skontaktować się z jednostką nadzorującą program Czyste Powietrze. Telefon kontaktowy w tym wypadku to 22 340 40 80. A dla tych, którzy wolą kontakt mailowy, stworzono skrzynkę CzystePowietrze@nfosigw.gov.pl. W obu tych miejscach pracują eksperci doskonale znający omawiany program, potrafiący wyjaśnić wszystkie jego tajniki.

Ulga termomodernizacyjna obniżająca koszt instalacji rekuperacji

Jeśli  nie program Czyste Powietrze to co? Kolejną opcją jest termomodernizacyjna ulga na rekuperację. Jest to ulga podatkowa, dzięki której od swoich dochodów będziemy mogli odliczyć wybrane koszty związane z przeprowadzeniem procesów termomodernizacyjnych w swoim budynku. Dzięki niej ostatecznie niższe koszty będą związane z wykonaniem audytu termomodernizacyjnego, stworzeniem termomodernizacyjnej dokumentacji projektowej czy w końcu właściwy montaż rekuperacji. Dla pojedynczej osoby wartość maksymalna takiej ulgi to aż pięćdziesiąt trzy tysiące złotych. Oczywiście, podobnie jak w przypadku programu Czyste Powietrze, nie całą tę sumę możemy przeznaczyć na rekuperację. Szczegóły ulgi na rekuperator należy szukać na stronie https://czystepowietrze.gov.pl/ulga-termomodernizacyjna/.