Czy warto inwestować w pompę ciepła?
Niewątpliwie decyzja o instalacji pompy ciepła należy do tych trudniejszych, a w głowie pojawia się wiele pytań. Przede wszystkim czy warto inwestować w taką technologię, czy takie rozwiązanie się opłaca, kiedy zwróci się inwestycja? Dlatego taką decyzję zawsze warto skonsultować ze specjalistą.
Stosunkowo wysoki początkowy koszt instalacji pomp ciepła może oznaczać, że jeśli szukasz taniego sposobu na zwiększenie wydajności energetycznej i zaoszczędzenie na rachunkach za energię, bardziej odpowiednie mogą być inne sposoby, takie jak izolacja poddasza lub ścian szczelinowych. Rozważając instalację pompy ciepła, należy mieć świadomość, że jeśli obecnie używasz gazu do ogrzewania domu i wody, system pompy ciepła może nie zapewnić znacznych oszczędności finansowych w krótkim okresie. Należy jednak pamiętać, że instalacja pompy ciepła to inwestycja na lata.
Jeśli jednak obecnie do ogrzewania domu używasz oleju, elektryczności, gazu płynnego lub paliw stałych, pompa ciepła z powietrzną lub gruntową może być dobrym sposobem na zmniejszenie śladu węglowego i zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach za energię. Warto również pamiętać o programie Moje Ciepło, który dofinansowuje instalację pompy ciepła.
Planując przejście z konwencjonalnego kotła na pompę ciepła, należy zadać sobie 5 ważnych kwestii:
- Czy jesteś w stanie zabezpieczyć swój dom przed wypływem ciepła? Zastanów się, czy masz lub możesz mieć – okna 3 szybowe, zaizolowany budynek, ograniczyć kominy grawitacyjne lub uruchomić rekuperację?
- Jaką lubisz temperaturę w domu?
- Czy pompa ciepła zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby w zakresie ogrzewania i ciepłej wody? Jakiego ogrzewania teraz używasz i co nim ogrzewasz? Centralne ogrzewanie, a może również wodę?
- Czy masz możliwość wspomóc się panelami fotowoltaicznymi, aby stać się niezależnym?
- Czy wiesz, że powinieneś rozmawiać o ogrzewaniu z kompetentnym instalatorem, który zainstaluje Twoją pompę ciepła zgodnie z zaleceniami producenta?
Wszystkie typy pomp ciepła generalnie radzą sobie lepiej z systemami ogrzewania podłogowego lub ogrzewaniem ciepłym powietrzem niż z systemami opartymi na grzejnikach. Wynika to z niższych temperatur wody wymaganych przez te metody dostarczania ciepła. Dostarczanie do grzejników ma średnio 86% wydajności dostarczania do ogrzewania podłogowego, więc warto rozważyć zainwestowanie w nową podłogę w tym samym czasie.
Istnieje wiele korzyści z zainstalowania systemu pompy ciepła, ale decydując się na taki wydatek, prawdopodobnie najpierw zadasz sobie pytanie, czy urządzenie będzie dobrą inwestycją finansową.
W porównaniu do standardowego kotła kondensacyjnego, ceny te często mogą być postrzegane jako trochę zniechęcające. Najlepszą rzeczą do zrobienia jest próba wypracowania okresu zwrotu. Aby to zrobić, zapytaj instalatora, ile proponowany system może zaoszczędzić na rachunkach za energię i upewnij się, że otrzymujesz pompę ciepła, która jest wystarczająca dla Ciebie i potrzeb Twojej nieruchomości. Oblicz, ile zaoszczędzisz w ten sposób rocznie, a następnie ile lat tych oszczędności zajęłoby pokrycie początkowej inwestycji.
Pamiętaj, że cena, jaką płacisz za energię, prawdopodobnie drastycznie wzrośnie, więc możesz uchronić się przed przyszłym wzrostem cen. Uwzględnij wszelkie możliwe dotacje i aktualne stawki zachęty do korzystania z energii odnawialnej. Zadaj sobie również pytanie, czy nadal będziesz właścicielem nieruchomości przez okres dłuższy niż okres spłaty jednostki. Koszty utrzymania są bardzo niskie, a sam system pompy ciepła działa przez 20-30 lat lub dłużej, więc na dłuższą metę powinieneś być w stanie zaoszczędzić ogromne pieniądze (i emisje dwutlenku węgla).
System pompy ciepła najprawdopodobniej będzie mieć znacznie krótszy okres zwrotu, jeśli zastąpi system ogrzewania elektrycznego, olejowego lub węglowego.
Po rozważeniu wszystkich tych czynników powinieneś być w stanie określić wartość finansową proponowanego systemu. Warto również skonsultować się z instalatorem, który przedstawi Ci więcej szczegółów popartych swoim doświadczeniem.
BLOG