Czy pompę ciepła należy wyłączać latem?
Użytkownicy tego typu rozwiązania, poszukując sposobów na zaoszczędzenie energii elektrycznej, często ulegają pokusie odłączenia pompy ciepła od zasilania prądem w okresach zmian temperatur z zimowych na letnie. Pamiętać jednak należy, że są to urządzenia, wykorzystywane nie tylko do ogrzewania budynku, ale także dostarczające mieszkańcom ciepłą wodę użytkową, a nawet służyć mogą do podgrzewania jej w przydomowym basenie.
Należy sobie zatem zadać pytanie, czy rzeczywiście wyłączenie zasilania na okres letni jest potrzebne i dla pompy bezpieczne?
Odpowiedź nie nastręcza trudności, wymaga jednak merytorycznego wyjaśnienia, aby właściciel pompy ciepła zyskał pewność, czy rzeczywiście ewentualne zmniejszenie rachunku nie będzie miało jednocześnie przykrych konsekwencji, związanych z nieprawidłową pracą układu grzewczego w przyszłości oraz czy nie spowoduje dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu użytkowników.
Właściwe zaprogramowanie pompy kluczem do sukcesu.
Podstawowym zadaniem pompy ciepła jest utrzymanie stałej, odpowiedniej dla komfortu mieszkańców temperatury wewnątrz budynku, niezależnie od zmiennych warunków atmosferycznych, jakie panują na zewnątrz. Dodatkowo pompa ciepła dba o całoroczny cykl podgrzewania wody użytkowej i prawidłowy jej obieg. Sterowanie pracą tego urządzenia powinno więc odbywać się automatycznie, zgodnie z zaleceniami producenta i instalatora. Wówczas zakodowane w oprogramowaniu wyżej wymienione procesy przebiegną prawidłowo, a praca układu będzie higieniczna.
Co się stanie, gdy wyłączysz pompę ciepła na lato?
Brak zasilania elektrycznego dla pompy ciepła może mieć bardzo poważne konsekwencje. To urządzenie, które powinno mieć sposobność pracy przez całą dobę, okrągły rok, nawet, gdy nie ma zapotrzebowania na ciepło dla mieszkańców. Producenci celowo zabezpieczają pompy ciepła przed długotrwałym postojem, kodując w nich polecenie samoistnego wznowienia pracy, w określonych odstępach czasu. Dlaczego? Ponieważ urządzenie może wówczas przeprowadzać zaprogramowane testy podzespołów; swego rodzaju samokontrolę prawidłowości funkcjonowania; przepłukać instalację gorącą wodą, co zapobiega powstawaniu flory bakteryjnej oraz niweluje proces powstawania zatorów z osadzającego się kamienia. Odcięcie urządzenia od prądu powoduje brak możliwości odbycia takiego sprawdzianu, a co za tym idzie niemożność zapobiegania potencjalnym usterkom.
Podsumowując:
Gdy zdecydujemy się z pomocą znającego się na rzeczy instalatora, zaprogramować naszą pompę ciepła już na starcie jej działania, będziemy mieli stałe, komfortowe warunki związane z ciepłem w domu i niezawodne urządzenie, którego funkcjonowanie nigdy nas nie zaskoczy. Pamiętać jednak należy, że ten układ potrzebuje stałego zasilania, by móc się testować, zachować higienę i zapobiegać ewentualnym usterkom. Tylko wówczas, gdy pompa ciepła pracuje w cyklu całorocznym, możemy być pewni prawidłowości jej działania oraz nie obawiać się, że nasza codzienna wygoda zostanie zakłócona brakiem ogrzewania, czy niedoborem ciepłej wody.
Jeśli potrzebujesz wsparcia przy właściwym wprowadzeniu ustawień dla Twojej pompy ciepła – dzwoń bez wahania do Prowentu. Nasi instalatorzy chętnie podzielą się wiedzą i wesprą Cię, byś mógł optymalnie skorzystać z zastosowanych w Twoim domu rozwiązań!
BLOG